A&ATUT

Praktyczny egzamin na prawo jazdy wywołuje u większości kursantów silny stres i obawy związane prowadzeniem pojazdu pod okiem surowego egzaminatora. Oprócz wykonywania manewrów na placu przyszły kierowca powinien wiedzieć, jak poruszać się po drodze w warunkach miejskich. Dowiedz się, ile czasu trwa jazda po mieście podczas egzaminu na prawo jazdy i jak się do niej przygotować.

Przebieg egzaminu praktycznego na prawo jazdy

Część praktyczna egzaminu na prawo jazdy składa się z 2 etapów, podczas których osoba egzaminowana samodzielnie kieruje pojazdem, a egzaminator przebywa na miejscu pasażera i ocenia jej umiejętności. Najpierw umiejętności przyszłego kierowcy poddawane są próbie na placu manewrowym. Jeżeli egzaminator pozytywnie oceni zdolności zdającego, to zadecyduje o rozpoczęciu kolejnego etapu, czyli jeździe w ruchu drogowym. 

W warunkach miejskich egzaminator sprawdzi m.in.:

  • czy kursant potrafi samodzielnie prowadzić pojazd w zróżnicowanym i stresującym środowisku,
  • czy egzaminowany kieruje pojazdem w sposób płynny i bezpieczny dla siebie oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego,
  • czy kursant nie ma problemów z poruszaniem się np. po dużych rondach, skrzyżowaniach, ruchliwych ulicach itp.

Po wykonaniu wszystkich zadań egzaminator informuje kursanta o zakończeniu egzaminu i jego wyniku oraz decyduje o powrocie na plac manewrowy.

Jak długo trwa jazda po mieście na egzaminie na prawo jazdy?

Czas trwania egzaminu praktycznego regulowany jest przepisami prawa. Wykonywanie manewrów na placu trwa od kilku do kilkunastu minut. Natomiast jazda w warunkach miejskich zajmuje około 40 minut. Jednak, gdy kursant prawidłowo wykonał wszystkie zadania, egzaminator może zdecydować o zakończeniu egzaminu już po 25 minutach.

Cały egzamin praktyczny trwa maksymalnie około 1 godziny.

To, ile czasu zajmuje jazda miejsca podczas egzaminu na prawo jazdy, zależy od kilku czynników, takich jak:

  • warunki drogowe – egzamin przeprowadzony w godzinach szczytu może trwać dłużej z powodu zakorkowanych ulic, kolizji czy wypadku drogowego lub problemów z niedziałającą sygnalizacją świetlną;
  • specyfika miasta – egzaminatorzy mogą wybrać trasy przejazdu, które sprawdzą zdolność kursanta do radzenia sobie w różnorodnych sytuacjach miejskich, jak np. skomplikowane skrzyżowania, strefy ograniczonego ruchu bądź obszary o intensywnym ruchu pieszych;
  • warunki pogodowe – jazda na ośnieżonych czy oblodzonych drogach bądź w czasie silnego deszczu zajmuje zwykle więcej czasu ze względu na konieczność zachowania większej ostrożności.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy – co jeszcze warto wiedzieć?

Przed egzaminem praktycznym warto zapoznać się z aktualnymi zasadami i procedurami obowiązującymi podczas egzaminów. Wszystkie niezbędne informacje dostępne są na stronie internetowej WORD-u. Kursanci, którzy nie czują się pewnie za kierownicą lub mają trudności z wykonaniem pewnych manewrów, mogą skorzystać z jazd doszkalających z instruktorem jazdy. Dobrym pomysłem jest również przećwiczenie jazdy w ruchu drogowym i wykonanie różnych poleceń instruktora w określonym czasie. To pozwoli kursantom lepiej przygotować się do wyzwań egzaminu i jazdy w warunkach miejskich już pod okiem egzaminatora.

Podsumowanie

Gdy już wiesz, ile trwa jazda po mieście podczas egzaminu na prawo jazdy, możesz odpowiednio przygotować się do testu. Cały egzamin trwa mniej więcej 1 godzinę, przy czym jazda miejska zajmuje 40 minut. Jeżeli wszystkie zadania uda Ci się wykonać poprawnie i przed czasem, egzaminator może zdecydować o pozytywnym zakończeniu testu już po 25 minutach.

W A&ATUT cenimy świetną atmosferę - od zawsze! Razem raźniej! Zaproś znajomego, zróbcie razem prawko w A&ATUT, a w nagrodę otrzymasz 50 PLN, za które możecie razem świętować zdane egzaminy.

Zostaw numer - oddzwonimy