A&ATUT

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy? Krok po kroku

Egzamin na prawo jazdy to ważny krok w życiu każdego kierowcy. Dla wielu młodych osób pozytywny wynik testu otwiera drogę do niezależności lub nowego zawodu. Jak wygląda egzamin na prawo jazdy? Przeczytaj poniższy poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces. Sprawdź, na co się przygotować i podejdź do egzaminów na prawo jazdy bez stresu!

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B?

Teoretyczna część egzaminu na prawo jazdy ma sprawdzić znajomość przepisów ruchu drogowego i bezpiecznej jazdy, a także udzielania pierwszej pomocy i budowy pojazdów. Kandydaci zapraszani są do placówki WORD, w której – w wyznaczonym terminie – zasiadają do indywidualnych stanowisk i odpowiadają na pytania na komputerze.

Na każdego uczestnika egzaminu czekają 32 pytania (20 z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej), z których można uzyskać maksymalnie 74 punkty. Do zdobycia pozytywnego wyniku egzaminu konieczne jest zgromadzenie 68 punktów. Na część pytań można odpowiedzieć TAK lub NIE, w pozostałych należy wskazać jedną prawidłową odpowiedź spośród wariantów A, B lub C.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy trwa maksymalnie 25 minut. Jeżeli kandydat nie zdąży w tym czasie udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania, straci szansę na zdobycie pełnej puli punktów. Wynik egzaminu można poznać od razu po zakończeniu testu.

Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B?

Praktyczna część egzaminu na prawo jazdy sprawdza umiejętności kursanta pod kątem prowadzenia pojazdu i przeprowadzania podstawowych manewrów na drodze. Test odbywa się w obecności egzaminatora, który zajmuje przednie miejsce pasażera. Jego rolą jest ocena zdolności kandydata do bezpiecznego i samodzielnego poruszania się po drodze.

Pierwsza część egzaminu praktycznego odbywa się na placu manewrowym. Na początku egzaminator sprawdza wiedzę kandydata dotyczącą podstawowych funkcji i części pojazdu. Egzaminator może poprosić np. o włączenie świateł awaryjnych lub wskazanie silnika pod maską pojazdu.

Gdy kandydat znajdzie się za kierownicą, powinien zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie fotela i lusterek, dzięki czemu wykonywanie trudnych manewrów stanie się łatwiejszym zadaniem. Następnie należy wykonać polecenia egzaminatora, np. zaparkować pojazd równolegle, zatrzymać samochód w wyznaczonym miejscu lub jechać do tyłu.

Jeżeli na tym etapie kandydat nie popełnił błędu, zaczyna się druga część egzaminu – czyli jazda w ruchu miejskim. Egzaminator zwraca uwagę na to, czy przyszły kierowca przestrzega przepisów, zwraca uwagę na znaki drogowe i na pozostałych uczestników ruchu drogowego. Oceniana jest także płynność jazdy, reakcja na zachowania innych kierowców lub pieszych oraz zdolność do samodzielnego i bezpiecznego kierowania auta.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B trwa maksymalnie 40 minut. Jeżeli kandydat wykonuje wszystkie manewry i polecenia sprawnie, bez problemów, egzaminator może zadecydować o zakończeniu testu z wynikiem pozytywnym już po 25 minutach jazdy.

Podsumowanie

Gdy już wiesz, jak wyglądają egzaminy na prawo jazdy kategorii B, będziesz odczuwać mniejszy stres w trakcie udzielania odpowiedzi na teście czy podczas wykonywania manewrów na placu. Odpowiednie przygotowanie do każdej części egzaminu na prawo jazdy znacznie zwiększa Twoje szanse na uzyskanie pozytywnego wyniku. Celem testu teoretycznego i praktycznego jest dokładnie sprawdzenie Twoich umiejętności oraz zapewnienie, że jako kierowca będziesz poruszać się bezpiecznie i zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

W A&ATUT cenimy świetną atmosferę - od zawsze! Razem raźniej! Zaproś znajomego, zróbcie razem prawko w A&ATUT, a w nagrodę otrzymasz 50 PLN, za które możecie razem świętować zdane egzaminy.

Zostaw numer - oddzwonimy