A&ATUT

ile-pytan-na-egaminie-prawo-jazdy-2023

Ile jest pytań na prawo jazdy w kategorii B w 2023 roku?

Ukończyłeś kurs i jesteś już o krok od realizacji marzenia o posiadaniu uprawnień do prowadzenia samochodu? Doskonale! Przed Tobą ostatni, ale i najważniejszy etap tej trudnej drogi – egzamin. Aby zminimalizować związany z nim stres, warto nie tylko przygotować się w zakresie umiejętności prowadzenia auta, ale także dowiedzieć się więcej na temat formalności. Poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, dotyczące egzaminu na prawo jazdy kategorii w B w 2023 roku.

Kto może przystąpić do egzaminu na prawo jazdy w kategorii B?

Samo ukończenie kursu w szkole nauki jazdy nie upoważnia jeszcze do przystąpienia do egzaminu państwowego. Konieczne jest zdanie egzaminu wewnętrznego w placówce, w której się uczyłeś. Dopiero z dokumentem potwierdzającym możesz udać się do najbliższego oddziału WORD, aby zapisać się na testy państwowe. Na sam egzamin powinieneś stawić się co najmniej kilkanaście minut wcześniej. Nie zapomnij zabrać ze sobą dokumentu tożsamości. Jego okazanie jest niezbędne, by zostać dopuszczonym do egzaminu.

Jak przebiega egzamin teoretyczny na prawo jazdy w kategorii B?

Egzamin teoretyczny zdaje się w formie elektronicznej, w specjalnie przeznaczonej do tego sali w WORD. Kandydaci na kierowców kategorii B powinni opanować odpowiedzi na 2125 pytań. Liczba ta uległa znacznej zmianie na przestrzeni ostatnich lat. W 2021 roku było ich 1866, czyli ok. 250 mniej. Pula powiększyła się o zagadnienia dotyczące tzw. jazdy na suwak, tworzenia korytarza życia czy przepisów związanych z zachowaniem kierowcy wobec pieszych.

Na egzaminie pojawią się 32 pytania. 20 z nich obejmuje wiedzę podstawową, reszta – specjalistyczną. W zależności od wagi pytania dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przyznawana jest za nie inna liczba punktów, odpowiednio 3, 2 lub 1. W sumie będziesz musiał odpowiedzieć na 16 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, na 10 o średnim i na 6 o znaczeniu niskim.

Cały egzamin trwa 25 minut. Na pytania należy odpowiadać na bieżąco, bez możliwości powrotu do poprzedniego. Chodzi o to, aby zasymulować sytuację, która w przyszłości może przytrafić Ci się na drodze.

Co jeszcze warto wiedzieć przed egzaminem na prawo jazdy?

Zdany egzamin teoretyczny otwiera Ci furtkę do części praktycznej. Dlatego bardzo ważne jest, aby ten pierwszy etap przebiegł jak najsprawniej. Wizyta u lekarza, który zatwierdzi Twoją zdolność do bycia kierowcą, dopełnienie wszelkich formalności w urzędzie, aby na czas otrzymać kartę PKK i przede wszystkim czerpanie wiedzy z oficjalnych, rzetelnych źródeł – to te elementy, których wypełnienie pozwoli Ci na spokojne dotarcie do ostatecznego etapu egzaminu.

W A&ATUT cenimy świetną atmosferę - od zawsze! Razem raźniej! Zaproś znajomego, zróbcie razem prawko w A&ATUT, a w nagrodę otrzymasz 50 PLN, za które możecie razem świętować zdane egzaminy.

Zostaw numer - oddzwonimy